از سلامت خانم های پرمشغله چه می دانید؟

از سلامت خانم های پرمشغله چه می دانید؟ - تصویر 1

 

از سلامت خانم های پرمشغله چه می دانید؟

اگر شما هم جزو زنان پرمشغله هستید و فرصت اینکه به خود برسید را ندارید ،هم اکنون این ۵ راهکار را برای حفظ سلامت خود به کار ببندید"من به طرز دیوانه‌کننده‌ایی پر مشغله‌ام."به طرز دیوانه‌کننده‌ای پر مشغله، به چه معناست؟ یعنی ما دیوانه‌ایم؟ یا فقط کمی بیشتر از مشغول بودنِ ساده است؟ چه موقع اجازه داریم برای توصیف زندگیمان اینچنین سخن بگوئیم؟

 

کارهای روزانه هرگز تمامی ندارد. تقویم‌های ما با رنگ‌های چندگانه آزادی ما را در خود بلعیده‌اند. در این جریان، عادت‌های خوب، مانند ورزش و برنامه‌ریزی برای جذب غذاهای مغذی در کنار کار، منتظر پسر تلفنچی ماندن و یا بردن بچه‌ها به کلاس‌های مختلف و یا کلاس ورزش نیز جای دارد.پس چطور از این مشغله‌های دیوانه‌وار رها شویم؟ یا حداقل از تاثیر آن بر سلامتمان کم کنیم؟ به‌عنوان یک پزشک و مسول یک مرکز سلامتی

 

در زندگی شخصی‌ام و فردی که تازه مادر شدن را تجربه می‌کنم و مدیر همانگ‌کننده‌ی شام و یا مسول تمام شدن پوشک بچه و ماموریت‌هایی در مسائل شخصی‌ام، حس سقوط از پشت سر را دارم. اما در عین حال می‌دانم که می‌توان کارهایی هر چند جزئی برای حل این معضلات یافت.این دلیل پدیدار شدن ستون جدید ماست:راهنمایی زنان پرمشغله. توصیه‌های عملی و اطلاعات پزشکی و همچنین دیدگاه‌های شخصی را می‌توانید

 

در این ستون ‌بیابید (چون‌که من هم درست همین جا و در سنگر شما هستم.) من هم به دنبال اطلاعات علمی و مقالات مفید و یا ساختگی هستم. زیرا اگر تنها ۲۵ دقیقه زمان داشته باشید، باید آن‌را صرف انجام چیزی کنید که دوست دارید. بخواهید. کار کنید.5کاری که می‌توانید از همین امروز انجام دهید و علم نشان داده سلامتتان را بهتر می‌کند، استرستان را کم و انرژیتان را افزایش می‌دهد، هم اکنون شروع ‌کنید. کارهایی برای انجام داریم اما زمانی برای «دیوانگی» نداریم.

 

۱. برقصید.

واقعا؟! تصور کردید می‌خواهم بگویم، پیاده‌روی کنید؟ این هم خوب است. اما اگر کسی در اطرافتان نیست و شما را تماشا نمی‌کند (بچه‌کوچک من به‌حساب نمی‌آید، چون فکر می‌کند رقصیدن من فوق‌العاده است.) بیانسه شوید و شروع کنید. در بقیه موارد انتخاب من دویدن است. ممکن است

 

شما حرکات کلاس زومبا را ترجیح دهید.نکته این است که: مزیت‌های فعالیت فیزیکی بسیار مهم‌تر از وقتیست که برای انجام آن می‌گذارید. ورزش کردن سلامت استخوان‌ها را بهتر می‌کند، شما را آرام می‌سازد، زمانی که صرف نشستن می‌کنید را می‌کاهد (که اثبات شده نشستن به طور مستقیم اثر بدی

 

روی سلامت می‌گذارد)، خوابتان را بهتر می‌کند و موجب ترشح اندورفین‌های کوچک و دوست داشتنی می‌شود. حداقل ۲۰ دقیقه ورزش در روز و سه تا چهار بار در هفته داشته باشید.نکته: اگر خواهان بهبود سلامت کلی بدن، حفظ یا کاهش وزن و سرحال بودن هستید، بدانید که ورزش کردن اختیاری نیست.

 

۲. به مادرتان ( خواهر یا بهترین دوستتان) تلفن بزنید.

طبق نظر دکتر کیت، رییس بخش پرشکی Sharecare، صحبت کردن با مردم و داشتن رابطه احساسی، تنها و بهترین محافظ در برابر تاثیرات بد استرس است. همچنین روابط قوی اجتماعی امید به زندگی را افزایش می‌دهد. چرا؟ اعضای خانواده و دوستانتان کسانی هستند که نه تنها برای سپری کردن زمان‌های پر استرس به شما کمک می‌کنند، بلکه هنگامی که برای رسیدن به هدف‌هایتان تلاش می‌کنید بزرگترین مشوق شما خواهند بود.

 

از سلامت خانم های پرمشغله چه می دانید؟ - تصویر 2

 

۳. کیوی یا گلابی یا میوه ستاره‌ای بخورید. یا هر میوه‌ای که به طور طبیعی نمی‌خورید.

دو مزیت آنها: اول، خوردن میوه راهی لذیذ برای تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی توصیه‌ی شده روزانه است. مطالعات نشان داده است که ویتامین‌ها و مواد معدنی که از طریق میوه‌ها بدست می‌آورید، بسیار موثرتر از آن‌هایی است که با خوردن قرص تامین می‌شود. دوم، هر زمان که به رژیم غذاییتان تنوع بخشید، با دریافت ترکیبی مناسب از ریزمغذی‌ها سلامتتان را تقویت می‌کنید. دفعه بعد که به فروشگاه می‌روید، به قفسه‌هایی فراتر از قفسه‌های سیب‌های معمول و کاهوها نگاه کنید.

 

۴. آرام برانید.

من در اینجا استعاری صحبت نمی‌کنم. آرام رانندگی کنید. خیلی زود دریافتم که رانندگی با سرعت غیر مجاز خطر تصادف را تا ۳۵٪ افزایش می‌‌دهد. رانندگی با سرعت غیر مجاز تا ۱۸ برابر احتمال مرگ ناشی از تصادف رانندگی را افزایش می‌دهد. بله، ۱۸ برابر! دیوانگی این است.

 

۵. تلویزیون و سایر وسایل برقی را از اتاق خوابتان خارج کنید.

دیشب ایمیلم را از روی تختم چک کردم. از آنجایی که دیگر نتوانستم بخوابم، زمان زیادی داشتم تا به چگونگی اثر بد آن روی خوابم بیاندیشم. مطالعات نشان می‌دهد که تماشا کردن تلویزیون یا استفاده از سایر ابزار الکترونیکی درست قبل از خواب، ترشح هورمون ملاتونین را متوقف می‌سازد، هورمونی که به کنترل خواب شما کمک می‌کند

 

. بیرون از اتاق خواب وسایل ارتباطات جمعی را چک کنید زیرا عزیزان من، در کنار همه کارهایی که باید انجام دهید شما به خواب نیز نیاز دارید.من نمی‌توانم برنامه شما را کمتر کنم، اما می‌توانم به بهبود صحت و سلامت شما کمک کنم، پس آنچه برای شما مهمتر و معنادارتر است، انجام دهید. زیرا نکته‌ی همه‌ی این حرف‌ها همین بود.

 

کارشناسان برای شما پیشنهاداتی در این زمینه دارند:

اولویت‌های زندگی‌تان را مشخص کنید

مشخص كردن اولویت‌ها به‌طور واضح و روشن، اولین و ضروری‌ترین مرحله در حفظ تعادل در زندگی است. نكته مهم در این زمینه آن است كه مشخص كنید می‌خواهید اولویت‌های واقعی شما چه باشند نه این كه فكر و تخیل خود را از اولویت مطرح كنید. برای تمرین مشخص كنید. اگر قرار باشد زندگی‌تان فقط و فقط بر روی یك چیز متمركز شود، آن چیست؟

 

و دومین، سومین، چهارمین و پنجمین؟ اگر صادقانه و با فكر پاسخ دهید پنج اولویت اصلی شما مشخص می‌شود كه ممكن است این موارد را شامل شود: فرزندان، شوهر، شغل، ارتباطات، مسا یل مذهبی، سلامت، ورزش، هنر، سرگرمی‌و سفر. حالا یاد بگیرید در حین كار روی هر اولویت تمام تمركزتان را فقط روی همان داشته باشید مثلا وقتی با بچه‌ها هستید به كار فكر نكنید و تمام فكرتان با آنها باشد.


کارهای غیرضروری را حذف کنید

وقتی اولویت مشخص كردید، متوجه می‌شوید روی بعضی كارهایی كه اولویت ندارند زیاد وقت صرف می‌كنید. مثلا بعد از بچه‌دار شدن بهتر است تماشای تلویزیون را كمتر كنید.

 

از سلامت خانم های پرمشغله چه می دانید؟ - تصویر 3

 

مدیریت زمان را فراموش نكنید

برنامه‌ریزی داشته باشید زمان می‌تواند بهترین دوست و بهترین دشمن شما باشد. در صورتی که شما هم مادر هستید هم یک زن شاغل بهتر است از زمان بهترین بهره را ببرید. كارهای خانه را سازماندهی كرده و با برنامه انجام دهید. برای پخت غذا و خرید، فهرست تهیه كنید تا اتلاف وقت نشود بسیاری از زنان شاغل در روز جمعه برای تمامی هفته غذا می‌پزند و آنها را در فریزر آماده نگاه می‌دارند تا هر روز مجبور نباشند

 

ساعاتی را به پخت غذا اختصاص دهند و شب که باز می‌گردند به جای آنکه غذا درست کنند می‌توانند تنها غذا را گرم کرده و ساعات باقی مانده خود را به آماده‌کردن لباس‌ها و برنامه‌های درسی فرزندشان اختصاص دهند.از سوی دیگر سعی می‌کنند صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوند و برخی از کارهای ضروری مثل امور بانکی و... را در اول وقت اداری انجام دهند. از کارتان ندزدید مادربودن به این معنی نیست که شما کمتر از یک حقوق‌‌بگیر بدون فرزند کار کنید.

 

جالب است بدانید مادران شاغل بیش از زنان شاغل می‌توانند تمرکز و تحرک داشته باشند. برای آنکه رییس خود را همیشه راضی نگاه دارید و به او اثبات کنید که بسیار موثر هستید روزهایی که وقت بیشتری دارید زودتر به محل کار بیایید و دیرتر آن را ترک کنید تا اگر روزی مجبورید کمی دیرتر بیایید

 

و زودتر به خانه بازگردید، کسی شما را سرزنش نکند. البته همیشه این موضوع را درنظر بگیرید که شما یک زندگی خانوادگی هم دارید و نباید در صورت اصرار همکاران، ساعات متعلق به اعضای خانواده را به کارتان ببخشید. وقت شناس باشید برای آنکه هم خانواده و هم رییس خود را راضی نگه دارید

 

بهترین راه حل آن است که هر کاری را در زمان خودش انجام دهید. در خانه کارهای اداری را فراموش کنید و در اداره مرتبا به خانه زنگ نزنید. بدین ترتیب شما می‌توانید بیشترین استفاده را از ساعات خود ببرید و موثر باشید در صورتی که شما روزی مجبور بودید کارهای اداره‌تان را به منزل ببرید بهتر است صبح این موضوع را با اعضای خانواده در میان بگذارید و نظر آنها را جلب کنید. از سوی دیگر اگر کودکان شما عادت دارند

 

بدون هیچ دلیلی بعدازظهرها به محل کار شما بیایند، بهتر است این عادت را متوقف کنید. تنها در صورتی که کار ضروری پیش آمد، اعضای خانود‌ه‌تان می‌توانند به محل کارتان مراجعه کنند یا با شما تماس بگیرند. برعکس در صورتی که رییس و همکارانتان عادت دارند، خارج از وقت اداری با شما تماس بگیرند بهترین کار این است که وقتی در خانه هستید تلفن همراهتان را خاموش کنید یا تنها به sms جواب دهید.

 

استراحت کنید نباید تمامی انرژی خود را صرف زندگی خانوادگی و کاری‌تان کنید. گرچه هر دوی آنها به شما نیاز مبرم دارند اما فراموش نکنید که شما هم باید برای خودتان وقتی قایل شوید.هویت‌تان را فراموش نکنید!مادربودن، همسربودن و یک زن شاغل بودن نباید موجب شود که شما تبدیل به یک برده شوید.

 

شما باید زنانگی خود را همیشه حفظ کنید. بسیاری از زنان عادت دارند از خود بزنند و فداکاری کنند تا دیگران در آسایش باشند. اما این کار چندان صحیح نیست. لذت‌های زنانه را همیشه در خود زنده نگاه دارید. هرچند وقت یک بار به آرایشگاه بروید و برای خودتان هم لباس‌های شیک بخرید. شما یک زن هستید و سعی کنید با غرور یک زن باقی بمانید.

 

گردآوری: مجله ی اینترنتی دلگرم

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه